Capsule wardrobe, czyli szafa kapsułowa na miarę Twoich potrzeb

Poranek w biegu, czas wychodzić z domu, a Ty nie masz się w co ubrać? Ten schemat zna chyba każda z nas. Wydaje Ci się, że nie masz odpowiednich ciuchów i pora kupić coś nowego, a prawda jest taka, że Twoja szafa pęka w szwach. Pytanie więc brzmi: czy to nie nadmiar powoduje, że w rezultacie nie wiesz co na siebie włożyć? 


A gdyby tak zacząć ograniczać, upraszczać i minimalizować?
Spróbuję przekonać Cię, że mniej znaczy więcej i szafa kapsułowa to dobra koncepcja.

Szafa kapsułowa - co to takiego?

Pojęcie ‘capsule wardrobe’ wprowadziła w życie Susie Faux, brytyjska terapeutka biznesowa. Jej pierwotnym celem i założeniem było pomaganie kobietom odnajdywać ich styl oraz budować tym samym pewność siebie i osiągać sukces. 

W dzisiejszych czasach szafa kapsułowa to koncepcja, która opiera się na tworzeniu garderoby w sposób zrównoważony, czyli bardziej przemyślany i praktyczny. W myśl zasady, że ‘mniej znaczy więcej’ proste i uniwersalne połączenia mają tworzyć klasyczne zestawy na każdą okazję. Dzięki takiemu podejściu cała damska garderoba powinna z powodzeniem mieścić się dosłownie w jednej szafie.

Szafa kapsułowa - od czego zacząć?

Ograniczanie, upraszczanie i minimalizowanie. Te trzy składowe pomogą Ci zorganizować Twoją garderobianą przestrzeń. 

Garderoba kapsułowa - ograniczaj. One in, one out

Ograniczanie odnosi się najzwyczajniej do ilości posiadanych ubrań. Szafa kapsułowa opiera się na maksymalnie kilkudziesięciu, a nie kilkuset elementach odzieży. Rzeczy, których nie nosimy od wieków, bardzo często chomikujemy na dnie szafy, używając argumentu, że to będzie już tylko po domu albo do spania. Ale ile można mieć takich domowych fatałaszków?!

W pierwszej kolejności zrób gruntowny przegląd swojej garderoby i wyeliminuj ubrania, których nie nosisz od długiego czasu. Zajmują one niepotrzebnie Twoją przestrzeń. Po zrobieniu tzw. “czystki” łatwiej będzie Ci ocenić czy i czego brakuje w Twojej garderobie. 

Druga cenna wskazówka jeśli chodzi o ograniczanie, to kierowanie się prostą zasadą ‘one in, one out’. Kiedy w Twojej szafie pojawia się jedna nowa rzecz, postaraj się inną wyeliminować. Nie musisz jej oczywiście wyrzucać, po prostu sprzedaj ją lub oddaj w dobre ręce komuś, komu przyda się bardziej. :))

Garderoba kapsułowa - upraszczaj 

Mówiąc o upraszczaniu, mam na myśli stawianie na to, co klasyczne i ponadczasowe.
W świecie fashion trendy zmieniają się w ekspresowym tempie i manekiny w witrynach sklepowych z miesiąca na miesiąc wyglądają całkowicie inaczej. Taka karuzela rodzi potrzebę posiadania więcej. W rezultacie Twoją szafę przepełniają najróżniejsze ubrania, które często, gęsto nie zgrywają się w spójną całość.

Określona kolorystyka i rodzaje tkanin oraz klasyczne fasony to składowe ponadczasowości, będącej kluczem do sukcesu. Kolory ziemi oraz nieprzemijająca czerń i biel tworzą paletę, która da Ci wystarczające pole do tworzenia ciekawych zestawień. Jeśli kochasz wzory, jest to oczywiście jak najbardziej ok. Miej wówczas oprócz kraty, grochów i pasów jakąś jednolitą bazę, dzięki której z łatwością będziesz budować swoje outfity. Len, bawełna, bambus, jedwab oraz wełna i skóra to królestwo tkanin i materiałów wysokojakościowych, które mają bardzo długą żywotność i przetrwają w Twojej szafie wiele długich sezonów. 

Garderoba kapsułowa - minimalizuj

Minimalizowanie kosztów i czasu to ostatni, ale niezwykle istotny aspekt. Wysokojakościowe ubrania są droższe, ale dużo trwalsze. Bardziej świadome podejście sprawia, że kupujesz rzadziej, więc jeden porządny sweter czy koszula w rezultacie będzie kosztować Cię mniej niż trzy swetry z sieciówki ze sztucznych materiałów. Mając w swojej szafie mniej ubrań, ale “z wyższej półki” z łatwością i przyjemnością będziesz tworzyć codzienne zestawy. Z czasem zauważysz, że oszczędzasz zarówno pieniądze jak i swój czas.

Minimalizm w szafie, czyli Twoja capsule wardrobe 

Twoja szafa kapsułowa jest odzwierciedleniem Twojego stylu. Nie ma jednej, sztywno określonej listy ubrań, które stworzą idealną szafę kapsułową. Realnie oceń jakie ubrania nosisz najczęściej i w czym czujesz się najlepiej. Charakter pracy i styl życia będą tu dużą podpowiedzią. 

Tworząc swoją capsule wardrobe spróbuj trzymać się tych prostych zasad:
a) stawiaj jakość nad ilością
b) nie goń za sezonowymi trendami, które i tak przeminą
c) klasyczne kroje i wysokojakościowe tkaniny są ponadczasowe

I pamiętaj, że mniej może znaczyć więcej. :)

Zostaw komentarz

Pamiętaj proszę, żę komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.