Kimono - nasz numer I w damskiej garderobie
Czy masz już swoje wymarzone kimono? Ten na pozór prosty element garderoby w kształcie litery T ma w sobie coś, co przyciąga oko, wzbudza zainteresowanie i przede wszystkim dobrze się nosi! Stylowe, oryginalne, nieco egzotyczne - to przymiotniki, które pasują do stworzenia opisu na wymarzone kimono damskie.
Kimono - homewear czy wyjściowe odzienie wierzchnie?
Powszechne już zamiłowanie do typu ubrań, które są równocześnie wygodne i praktyczne sprawiło, że wśród nas - kobiet, kimono jest bardzo lubianym odzieniem. Dla miłośniczek zrównoważonej mody liczy się również jakość i skład, więc kimono damskie, które zostało uszyte z wysokojakościowej bawełny, tkaniny bambusowej czy lnu jest tym chętniej noszonym ciuchem.
To, co również sprawia, że kobiety kochają kimona to ich uniwersalność i ponadczasowość. Zaciera się granica między tym co casualowe a bardziej “wyjściowe”, dlatego kimono rewelacyjnie sprawdza się zarówno jako szlafrok lub ulubiony homewear jak i narzutka na jogę czy wiosenno-letnie odzienie wierzchnie na miasto. W moim odczuciu damskie kimono jest też super planem B na każdy dzień, w którym nie mamy pojęcia co na siebie włożyć. Szczególnie w obecnych, dość dziwnych czasach, kiedy home office to norma i codzienność. Nic więc dziwnego, że tym bardziej stawiamy na swój komfort.
Boho kimono z lnu - kombinacja stylu i wygody
Lniane ubrania, które są zwiewne, długowieczne i bardzo wygodne uwielbiam tak samo jak styl boho. Lniane kimono, od którego rozpoczęła się historia Fiki, jest przejawem mojego zamiłowania do szeroko pojmowanego boho, w którym królują swoboda i ponadczasowość. Co prawda modele, które szyjemy w naszej pracowni nie posiadają wzorzystych i kwiatowych printów, ale sam len z całą pewnością przywołuje powiew lata, lekkości i wakacyjnej swobody. Ponadto kimona świetnie zgrywają się z etniczną biżuterią, zamszowymi i skórzanymi dodatkami, espadrylami czy kapeluszami, które bez dwóch zdań są elementami stylu boho.
Kimono damskie - czy zawsze było symbolem wygody?
Dość często to powtarzam, ale tak po prostu jest - nasze kimono damskie to zdecydowanie najbardziej uniwersalna i wygodna część garderoby. Oversizowy krój oraz długi, szeroki pas sprawiają, że kimono można nosić na wiele różnych sposobów, w zależności od swoich upodobań.
Ale czy zawsze i wszędzie noszenie kimona można było rozpatrywać w takich kategoriach? Niestety nie. Oryginalne japońskie kimono to prawdziwe dzieło sztuki i symbol japońskiej kultury, ale nigdy nie było odzwierciedleniem wygody. Tradycyjne kimono damskie mierzy 13 m długości, a jego założenie jest niezwykle czasochłonne, wymaga ogromnej precyzji i co najistotniejsze - pomocy osób trzecich. Aż strach pomyśleć ile waży taki zwój tkaniny z rozmaitymi zdobieniami, podszewką oraz obi, czyli oryginalnym pasem. Z całą pewnością stwierdzam, że teraz jeszcze mocniej doceniam prostotę i minimalizm, które cechują nasze kimono.
Kimono japońskie
Czy wiesz, że w kulturze japońskiej od lat funkcjonuje bardzo wiele rodzajów kimon? W zależności od dnia, okazji, wieku czy stanu cywilnego dobierany był odpowiedni typ kimona. Obecnie na codzień noszona jest dużo bardziej zwyczajna i wygodna wersja kimona, a jedynie podczas wyjątkowych wydarzeń typu ślub czy pogrzeb Japonki przywdziewają te niezwykle okazałe sztuki.
Kimono japońskie - rodzaje
Komon - kimono codzienne zdobione drobnym, powtarzalnym na całej powierzchni wzorem. W takim kimonie zarówno panny jak i mężatki mogą pokazywać się podczas zwyczajnych wyjść.
Yukata - to rodzaj kimona z przewiewnej bawełny, które noszone jest przeważnie w okresie letnim. Spełnia również rolę szlafroka. Cechuje je duża swoboda, więc jest chętnie noszone przez miejscowych (zarówno kobiety jak i mężczyzn) oraz turystów, których fascynuje ten oryginalny, japoński styl. Można powiedzieć, że Fikowe kimono jest odpowiednikiem yukaty, tylko w wersji z lnu.
Furisode - kimono zarezerwowane na uroczyste okazje dla panien. Przywdziewają je na specjalną ceremonię dojrzałości oraz ślub (tylko jeśli są krewnymi panny młodej).
Kurotomesode - to z kolei najbardziej uroczysta wersja kimona dla kobiet zamężnych. Cechuje je przewaga koloru czarnego i zdobienia poniżej bioder oraz na pasie. Może się w nim pokazać matka pani lub pana młodego podczas ceremoni zaślubin.
Iromuji - jednokolorowe kimono (inne niż czarne), które mogą nosić panny i mężatki. Jest ulubionym strojem podczas ceremonii parzenia herbaty.
To zaledwie garstka ze wszystkich rodzajów kimon noszonych w Japonii. Możemy więc sobie wyobrazić jak barwna i ciekawa jest kultura, w której pierwsze skrzypce gra oryginalne japońskie kimono.
Zostaw komentarz