Len - za co kochamy tę ponadczasową tkaninę

Len wraca do łask i jako naturalna tkanina cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem. Lniana pościel czy lniane ubrania kosztują więcej, ale ta jakość warta jest swojej ceny. Len kojarzy się z ponadczasowością, a do tego jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla skóry człowieka. Coraz większa świadomość sprawia, że znacznie częściej robimy mądre i przemyślane zakupy, wybierając wysokojakościowe, lniane produkty.

 

Lniane ubrania - inwestycja na lata

Na pewno spotkaliście się z określeniem, że z biegiem lat len szlachetnieje. Stwierdzenie to odnosi się przede wszystkim do wysokiej jakości tkaniny. Jeśli tylko stosujemy się do zaleceń pielęgnacyjnych lnu, które wbrew pozorom są naprawdę proste, to lniane ubrania, dodatki czy też lniana pościel posłużą nam na lata. Włókna lnu są bardzo mocne, dlatego struktura lnianych produktów jest praktycznie niezniszczalna. Miękka, delikatna, a zarazem niezwykle wytrzymała - taka właśnie jest odzież z lnu. Lniane kimono, spodnie czy koszula to klasyki, które będą królować w naszej szafie i nawet po wielu sezonach nie stracą na swojej jakości.

Len i jego właściwości

Len posiada całą listę właściwości prozdrowotnych. Chwała więc tym, którzy jako pierwsi zaczęli wykorzystywać go (dziesiątki tysięcy lat temu) jako materiał na odzież czy wszelkiego rodzaju tekstylia.

Warto zacząć od tego, że len to roślina biodegradowalna, czyli w 100% bezpieczna dla środowiska. Uprawiany jest w Polsce, dzięki czemu nie ma konieczności importowania go z innych regionów świata. I w końcu len jest przyjazny nie tylko dla naszej planety, ale również dla człowieka. 

Lniane ubrania - dlaczego warto je nosić? 

  • len jest bardzo przewiewny, dzięki czemu nasza skóra oddycha
  • lniane ubrania są przyjemne dla skóry, nie wywołują podrażnień 
  • len - w odróżnieniu od syntetyków - jest antystatyczny, czyli nie elektryzuje się 
  • len jest tkaniną higroskopijną, (wykazuje wysoką absorpcję i odparowywanie wilgoci), dzięki czemu znacznie mniej odczuwamy, że skóra się poci
  • ubrania z lnu to skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
  • len hamuje rozwój bakterii i grzybów 

Nie mniej od walorów prozdrowotnych liczą się aspekty estetyczne. A to, co zdecydowanie wyróżnia len na tle innych tkanin, to jego ponadczasowość, prostota i elegancja w jednym. 

Czy len się gniecie?

Zdecydowanie tak. Len nie zawiera syntetycznych dodatków i jest wykonany w 100% z naturalnych włókien. Tendencja do gniecenia się to w zasadzie charakterystyczna cecha tkaniny, którą my - miłośnicy lnu - rozpatrujemy w kategorii zalet. To właśnie te naturalne zagniecenia sprawiają, że lniane ubrania mają swój niepowtarzalny charakter. 
 

Dlaczego len i lniane ubrania są drogie?

To, co dobre i jakościowe ma swoją cenę. Jak już wiemy, len należy do rodziny tkanin szlachetnych. Pozyskiwanie lnianych włókien składa się z wielu etapów, wymaga odpowiednich technik i - co ważne - przebiega w sposób naturalny i etyczny.

Tworzenie lnianej przędzy z włókien, a następnie utkanie z niej lnianej tkaniny jest z kolei procesem czasochłonnym i wymaga sporego nakładu pracy. Co więcej, zanim lniana tkanina trafia na stół krawiecki, poddawana jest dekatyzacji, czyli procesowi obkurczenia włókien w celu zahartowania i wykurczenia tkaniny. Działanie to wiąże się z kilku procentowymi stratami. Z racji, że len nie jest elastyczny, krojenie oraz szycie tkaniny również nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporej precyzji zarówno krojczego jak i krawcowej.

Wszystkie te czynniki przekładają się na ceny lnianych ubrań, które są znacznie wyższe od cen odzieży z materiałów syntetycznych. Warto jednak pamiętać, że żywotność odzieży z lnu (tak jak i lista jej zalet) jest naprawdę długa. Z kolei ciuch z przewagą poliestru czy akrylu w składzie nie posłuży nam zbyt długo. Dlaczego? Mechacenie i elektryzowanie się czy nieprzepuszczalność powietrza to tylko kilka przykładowych cech odzieży syntetycznej.

Lniana pościel, czyli czas na zdrowy sen

Mówi się, że kto śpi w lnie, wstaje wypoczęty i zregenerowany. Lniana pościel jest bardzo wytrzymała i upływ czasu nie jest jej straszny. Wręcz przeciwnie - lniana tkanina ma tę cenną cechę, że z każdym praniem staje się jeszcze bardziej miękka i przytulna w kontakcie ze skórą. Z przyjemnością więc każdego wieczoru przykłada się głowę do poduchy.

Jako że len to materiał oddychający i przewiewny, jeszcze bardziej docenimy jego jakość podczas upalnych nocy. A antybakteryjne właściwości lnu sprawiają, że lniana pościel jest bardziej higieniczna, a sen zdrowszy. 

Lniana pościel to w końcu idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ w żadnym wypadku nie uczula i nie powoduje podrażnień. Len jest więc świetną propozycją dla tych z nas, którzy mają najdelikatniejszą pod słońcem skórę. 

1 komentarz


  • Lniane tkaniny

    Hej świetny wpis! Całym sercem jestem za tą tkaniną i wykonanymi z niej ubraniami czy tekstyliami, wplata się w ponadczasową modę, jest ekologiczny, perfekcyjnie uzupełni wystrój naszych wnętrz, a przede wszystkim jest praktyczny i trwały.


Zostaw komentarz

Pamiętaj proszę, żę komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.